Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2016

Τι λένε οι αριθμοί για το ΠΑΟΚ-Καραμπάχ

Οι αριθμοί στον αθλητισμό λένε συνήθως πολλά και έχουν ιδιαίτερο ρόλο και ενδιαφέρον. Η επίσημη ιστοσελίδα του ΠΑΟΚ αναλύει τον κόσμο των αριθμών για το παιχνίδι με την Καραμπάχ για την 4η αγωνιστική του Europa League.Τι λένε οι αριθμοί για το ΠΑΟΚ-Καραμπάχ Αναλυτικά 3 αγώνες έχει
συνολικά ο ΠΑΟΚ με ομάδες από το Αζερμπαϊτζάν, αφού εκτός από την ήττα με 2-0 από την Καραμπάχ πριν από 15 ημέρες, έχει αντιμετωπίσει το 2015-16 την Γκαμπάλα για τους ομίλους του Europa League. Οι δύο αγώνες τελείωσαν ισόπαλοι 0-0, τόσο ο πρώτος που έγινε στο Μπάκσελ Αρίνα τον Σεπτέμβριο, όσο και αυτός της Τούμπας στο τέλος Νοεμβρίου. #2 ήττες στα τελευταία εννέα ματς στο Europa League έχει ο ΠΑΟΚ που την περσινή περίοδο ηττήθηκε μόνο από την Κράσνονταρ στην Ρωσία, ενώ στα υπόλοιπα παιχνίδια είχε τέσσερις ισοπαλίες και μια νίκη στην Γερμανία επί της Ντόρτμουντ. #7 αγώνες έχει δώσει στα φετινά κύπελλα Ευρώπης ο ΠΑΟΚ και μόλις σε δύο δεν έχει σκοράρει. Αυτό είναι το τελευταίο ματς με την Καραμπάχ και το 0-0 με την Φιορεντίνα για την πρεμιέρα των ομίλων του Europa League. Τα εννέα γκολ που έχει σημειώσει προέρχονται από επτά διαφορετικούς ποδοσφαιριστές της ομάδας. Αυτή τη σεζόν ο Στέφανος Αθανασιάδης είναι ο πρώτος σκόρερ με τρία γκολ, τα δύο κόντρα στην Σλόβαν Λίμπερετς και το άλλο στα προκριματικά του Champions League με τον Άγιαξ. #3 από τις ισοπαλίες της περσινής περιόδου ήταν με 0-0 την περίοδο 2015-16, ενώ και η μοναδική φετινή ήταν στο 0-0 με την Φιορεντίνα. Αυτή με την Ντόρτμουντ στην Τούμπα ήταν με 1-1 για το περσινό Europa League και είναι από τις λίγες με γκολ που έχει ο Δικέφαλος στον θεσμό. #2 ακόμη ευρωπαϊκούς αγώνες έχει δώσει ο ΠΑΟΚ την ίδια ημερομηνία. Το 1982 με την Σεβίλλη που ηττήθηκε με 4-0 στην Ισπανία και το 1996 με την Σάμροκ Ρόβετς εκτός έδρας, όπου επικράτησε με 3-1 (51’ Ντένεχι – 7’ Σαλπιγγίδης, 35’ Φωτάκης, 38’ Σαλπιγγίδης).